-

Samouczek: Jak stworzyć galerię zdjęć?

Marzec 24, 2012 | Opublikowano przez Administrator GOOB.pl w Porady GOOB

Witamy w pierwszym odcinku naszego samouczka. Tematem jaki chcielibyśmy poruszyć na samym początku tego cyklu jest tworzenie galerii. Można oczywiście wstawić zdjęcia bezpośrednio w treści wpisu, ale nie jest to zbyt eleganckie rozwiązanie i utrudnia późniejsze zarządzanie obrazami (np. zmianę ich kolejności).

Wstawienie galerii na swojego bloga wymaga wykonania przedstawionych poniżej kroków. Przed rozpoczęciem należy zalogować się do panelu administracyjnego swojego bloga.

Z lewej strony Kokpitu swojego bloga wybierz „Wpisy„.

Następnie z menu wybieramy pozycję „Dodaj nowy„.

Na ekranie pojawi się okno edycji nowego wpisu.

Wpisowi nadaliśmy tytuł „Moja galeria„. Nie umieszczamy w nim żadnej treści. W oknie edycji klikamy przycisk „Wyślij/wstaw„. Otworzy się okno jak na obrazku poniżej.

Zgodnie z komunikatem mamy możliwość przeciągnięcia plików ze swojego komputera na zaznaczone pole i tym samym wgrania ich do swojego wpisu. Zróbmy więc tak. Po przeciągnięciu naszego testowego obrazka zobaczymy okno potwierdzające poprawne wgranie pliku na serwer, które widać na poniższym rysunku. Uwaga! W przypadku problemów z wysłaniem pliku należy skorzystać ze skryptu opartego o HTML!

W analogiczny sposób postępujemy z pozostałymi zdjęciami. Po wgraniu wszystkich zdjęć w oknie „Dodaj medium” klikamy zakładkę „Galeria„.

Powyższy widok prezentuje kolejność zdjęć w tworzonej przez nas galerii. Istnieje możliwość zmiany kolejności obrazów poprzez  ustawienie odpowiednich wartość w polach zaznaczonych na obrazku. Po wprowadzeniu zmian należy je zapisać klikając przycisk „Zapisz wszystkie zmiany„. Poniżej znajduje się panel z dodatkowymi opcjami określającymi wygląd naszej galerii i pozwalający ustawić np. liczbę kolumn.

Po ustawieniu wszystkich opcji pozostało już tylko wstawić galerię do wpisu. W tym celu należy kliknąć przycisk „Wstaw galerię” zaznaczony na obrazku. Zawartość wpisu po tej operacji powinna wyglądać następująco.

Teraz możemy podejrzeć nasz wpis (lub od razu go opublikować). Wygląd galerii w naszym testowym wpisie prezentuje poniższy obrazek.

Wnętrze galerii wygląda następująco:

Jak dało się zapewne zauważyć dodanie galerii do wpisu nie jest zadaniem trudnym, a ma wiele zalet w porównaniu z umieszczaniem zdjęć bezpośrednio we wpisie. Zachęcamy do eksperymentowania!

Podziel się postem!

Możesz śledzić odpowiedzi na ten wpis poprzez RSS 2.0 Responses are currently closed, but you can trackback.